Uczestniczki i ich pomysły

Inicjatywy i ich autorki

1. Warsztaty dziennikarskie i osiedlowa gazeta

Oliwia KujawaOliwia Kujawa

Jestem mieszkanką akademika (tego starego!) na osiedlu Przyjaźń. Studiuję socjologię kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jaka jest moja motywacja? Przede wszystkim chodzi mi o robienie czegoś więcej, „ponad program”, nie ograniczanie się tylko do tego, co proponuje mi uczelnia. Poza tym dzięki udziałowi w Laboratorium Projektów mogę się wiele nauczyć oraz rozwijać swoje zainteresowania, związane z działaniami społecznymi oraz dziennikarstwem.

O projekcie
Mój pomysł dotyczy zorganizowania warsztatów dziennikarskich dla mieszkańców osiedla oraz wydania gazety osiedlowej. Nie słyszałam nigdy, żeby przez tyle lat istnienia Osiedla wydawane było jakieś pismo i niesamowicie mnie to dziwi, bo jak wiele osób mówi – jest to taka mała wioska i mieszkańcy powinni mieć jakiś inny kanał komunikacji niż tylko poczta pantoflowa albo plakaty i ulotki.

2. Dźwięki Jelonek

fotka_jana

Jana Kočišová
Jana jest Słowaczką, która w Warszawie znalazła się w 2013 roku. Pierwsze miesiące spędziła jako wolontariuszka w organizacji pozarządowej. Od razu zakochała się w Warszawie i jej klimacie. Ale Osiedle „Przyjaźń” nie jest typowo warszawskie – kolorowe drewniane domy z ogrodami żyją swoim własnym, ciekawym życiem. Absolwentka dziennikarstwa, zaangażowana w kulturalne wydarzenia w Bratysławie: organizowała koncerty, działała w wydawnictwie, w końcu założyła własny projekt muzyczny.

Niewiele osób w Warszawie zna Osiedle „Przyjaźń”. Brakowało mi uczestnictwa w działaniach z lokalnymi społecznościami. Postanowiłam skorzystać z okazji i połączyć swoją pasję do nagrań terenowych site specific, pracę z ludźmi i kreatywne podejście do promowania tego pięknego miejsca. Mam nadzieję, że zachęcę mieszkańców Osiedla do większej aktywności w swoim sąsiedztwie.

Karolina Majdanik

Karolina Majdanik
Z wykształcenia jestem plastyczką i bibliotekarką. Obecnie pracuję w księgarni. Poza pracą biegam w dresach albo z aparatem (m.in. po Osiedlu „Przyjaźń”). Albo chodzę po górach, swoimi ścieżkami.

Jako mieszkanka i  współtwórczyni projektu mam okazję zwrócić uwagę na unikatowość tego miejsca,  nie tylko lokalnej społeczności, ale również dalszym sąsiadom z betonowych osiedli z wielkiej płyty. Motywację czerpię z potrzeby ukazania, że Osiedle „Przyjaźń” jest wyjątkowym terenem, gdzie można wspólnie działać i czerpać z tego dobrą energię.

O projekcie
Podstawą projektu o roboczej nazwie Dźwięki Jelonek jest połączenie nagrań terenowych z Osiedla „Przyjaźń” ze zdjęciami jako elementem wizualnym.

Naszym głównym celem jest zachęcenie mieszkanców Osiedla „Przyjaźń” do współudziału w projekcie prezentującym ich miejsce zamieszkania w ten niecodzienny sposób, z innego, “alternatywnego” punktu widzenia. Chcemy przedstawić tę magiczna i lekko zapomnianą część Warszawy wszystkim mieszkańcom stolicy. Ważnym celem projektu jest również zwrócenie uwagi na potrzebę popularyzacji wyjątkowych punktów na mapie miasta, którym często grozi zniszczenie lub zniknięcie.

3. Spotkania popularyzujące naukę

Aleksandra Gniadzik-Smolińska

Aleksandra Gniadzik-Smolińska
Od urodzenia mieszkam na Osiedlu „Przyjaźń”, maja rodzina sprowadziła się tu w 1955 roku. Zawodowo związana jestem z Uniwersytetem Warszawskim, którego jestem także absolwentką. Od 2011 roku działam na rzecz lokalnej społeczności, pełniąc funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Profesorskiego, które skupia mieszkańców i sympatyków jednorodzinnej części Osiedla „Przyjaźń”. Do udziału w Laboratorium skłoniła mnie chęć aktywizacji oraz integracji mieszkańców poprzez wspólne działania, a w efekcie także możliwość promocji Osiedla oraz zapoznanie szerszej grupy odbiorców z osiągnięciami naukowymi jego mieszkańców. Realizacja własnego projektu pod czujnym okiem profesjonalistów to dla mnie także możliwość zdobycia nowych umiejętności, które w znacznym stopniu poszerzą moją dotychczasową wiedzę.

 11148896_10152816184425679_1218720794_nIlona Tamara Lipińska
Również od urodzenia związana z Osiedlem „ Przyjaźń”. Obecnie pracuję w Biurze Rachunkowym oraz kończę Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania na kierunku Finanse i Rachunkowość. Udział w projekcie jest dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem.

Jest to doskonała okazja do poznania niezwykłych ludzi z lokalnej społeczności oraz ze środowiska naukowego, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To również szansa na promocję naszego rodzinnego Osiedla na zewnątrz.

O projekcie
Celem naszego projektu jest organizacja serii otwartych spotkań, które zaangażują wykładowców/naukowców zamieszkujących na Osiedlu „Przyjaźń”. Tematyka spotkań będzie zdywersyfikowana – od sztuk muzycznych, poprzez nauki humanistyczne i ścisłe.

Chcemy, żeby w trakcie realizacji projektu odbywały się przynajmniej dwa spotkania w miesiącu. W pierwszej części zaproszony gość przedstawi zagadnienie z dziedziny nauki, którą reprezentuje, następnie przewidziany jest czas na dyskusję; spotkania powinny w jak największym stopniu angażować publiczność.

Realizacja projektu ma na celu popularyzację osiągnięć naukowych mieszkańców Osiedla oraz integrację lokalnej społeczności. Otwarty charakter spotkań pozwoli także na udział szerszej grupy odbiorców, również spoza Osiedla. Zagadnienia poruszane w trakcie spotkań/wykładów zostaną przedstawione w sposób przystępny dla szerokiej grupy odbiorców w różnym wieku.

4. Przyjazna biblioteczka

Aleksandra Krugły

Aleksandra Krugły
Urodziłam się i wychowałam na Osiedlu Przyjaźń – jest to moje miejsce na ziemi. Jako humanistka z wykształcenia i zamiłowania, a także mama dwóch małych dziewczynek, chciałabym widzieć na „Przyjaźni” więcej magicznych zakątków, które przyczynią się do większego zainteresowania Osiedlem, ale także do pogłębienia więzi międzyludzkich wśród mieszkańców, studentów i innych bywalców. Dlatego wyszłam z propozycją stworzenia małej rozmiarem, ale wielkiej duchem Przyjaznej Biblioteczki – osiedlowego miejsca wymiany książek, pomysłów, informacji i uśmiechów.

Zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym mam do czynienia z inspirującymi działaniami organizacji pozarządowych. Wspomnę też, że od początku aktywnie uczestniczę w działaniach związanych z Budżetem Partycypacyjnym. Obecnie jestem także mocno zaangażowana w Inicjatywę Osiedle Przyjaźń – nieformalną grupę mieszkańców i sympatyków Osiedla.

Anna Gorecka-Jakimcio

Anna Górecka-Jakimcio
Jestem ogrodniczką, która kocha miasto zielone, przyjemne dla oka i do życia – po prostu przyjazne mieszkańcom. Jestem także miłośniczką książek. Drugą kadencję pełnię funkcję przedstawicielki mieszkańców w Zespole ds. Budżetu Partycypacyjnego dzielnicy Bemowo. Jestem także zaangażowana w tworzenie Ogrodu Społecznościowego na Fortach Bema.

W pierwszej edycji Budżetu Partycypacyjnego złożyłam w kilku dzielnicach projekt bibliotek plenerowych działających na zasadzie bookcrossingu. Projekt uzyskał wystarczającą liczbę głosów w 4 dzielnicach, a w jednej został już zrealizowany. Również Bemowianie docenili ten pomysł i aktualnie oczekujemy na powstanie bibliotek w Parku Górczewska oraz na Fortach Bema. 

Udział w Laboratorium Osiedla Przyjaźń jest dla mnie szansą na dołożenie swojej cegiełki do rozwoju Osiedla jako miejsca magicznych zakątków, które przyciągają i zbliżają nie tylko mieszkańców, ale także stałych i okazjonalnych przybyszów z zewnątrz.

O projekcie
Nasza inicjatywa zakłada stworzenie na Osiedlu Przyjaźń miejsca przyjaznego dorosłym i dzieciom, mieszkańcom stałym, studentom i spacerowiczom, z Polski i cudzoziemcom – Przyjaznej Biblioteczki. Będzie to niewielka konstrukcja w kształcie zbliżonym do domku jednorodzinnego usytuowana w uczęszczanym miejscu na Osiedlu Przyjaźń, w której środku znajdą się półki na książki i czasopisma.

Przyjazna Biblioteczka będzie funkcjonowała na zasadzie bookcrossingu – „weź książkę, przynieś książkę”. Każdy przechodzień – z bliska czy też daleka, będzie mógł skorzystać z zasobów Biblioteczki, jak również stać się jej aktywnym twórcą. Powstanie i funkcjonowanie Biblioteczki oraz wydarzeń temu funkcjonowaniu towarzyszących pozwoli sąsiadom wyjść poza swoje ogródki i spotkać się przy wspólnym wybieraniu lektur, porozmawiać nie tylko przez płot czy przy śmietniku, jak to teraz najczęściej ma miejsce. Spacerowicze i inni „użytkownicy” Osiedla mieszkający gdzie indziej będą mogli zaspokoić swoją ciekawość na temat historii Osiedla, poznać jego mieszkańców, wymienić się z nimi książkami czy też gazetami.

5. Grupa śpiewu tradycyjnego 

Jagna GodzińskaJagna Godzińska

Jestem warszawianką i mieszkanką Osiedla, zafascynowaną jego kolorytem, przyrodą, spokojem, wierzącą w jego ogromny potencjał. Na co dzień ­zajmuję się uczeniem języka francuskiego i polskiego, głównie w dużych firmach. Na moich zajęciach nierzadko wykorzystuję piosenkę. Kilka lat temu poczułam po raz pierwszy jak to jest zaśpiewać otwartym, „białym” głosem. Sama i w grupie. Odkryłam, że to daje mi nie tylko radość, ale również energię i moc. Chciałabym, żeby uczestnicy warsztatów, mieszkańcy Osiedla Przyjaźń, odkryli dla siebie ten rodzaj śpiewu, siłę swojego głosu, radość współbrzmienia i wspólnego tworzenia. Marzy mi się również, żeby nasze spotkania były międzypokoleniowe.

O projekcie 

Projekt zakłada cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego z udziałem uznanych nauczycieli i śpiewaków tradycyjnych. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Osiedla Przyjaźń (wiek od 16 lat w górę:), którzy lubią śpiewać i chcą doświadczać radości śpiewu w grupie. Uczestnicy poznają różnorodne ćwiczenia z emisji głosu, wykorzystujące pracę z oddechem i z ciałem, jak również ćwiczenia integracyjne. Będą poznawać i wspólnie śpiewać pieśni tradycyjne, w tym wielogłosowe.

Uczestniczki warsztatów

SONY DSC

Ewelina Grala
Z wykształcenia jestem magistrem turystyki i pilotem wycieczek, ale moją pasją od zawsze była praca z dziećmi. Doświadczenie zdobywałam w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie w Ośrodku Edukacji, gdzie prowadziłam lekcje muzealne, gry dla dzieci i „Soboty po królewsku”. Nabieram także doświadczenia w pracy z maluszkami w Klubie Mam na Bemowie, gdzie prowadzę zajęcia rękodzielnicze; od niedawna jestem też instruktorem plastyki. Prywatnie jestem mamą dwu dziewczynek w wieku 3 i 5 lat, od których wiele się uczę (np. czym jest manilator). Moją pasją są podróże.

Moją motywacją do udziału w projekcie jest chęć życia wiecznie. I nie chodzi tu wcale o to, że chcę długo żyć. Dalajlama powiedział „Dziel się wiedzą, to sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”. Lubię dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Ważne jest dla mnie także uczenie się od innych. Mam nadzieję, że uczestnicząc w projekcie znajdę odpowiedzi na pytania, których jeszcze nie zadałam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s